Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

W końcu dwa miliony delegowanych pracowników otrzymają równe wynagrodzenie

Dwa miliony Europejczyków pracujących za granicą zacznie korzystać z lepszych wynagrodzeń i warunków, gdy wejdzie w życie zmieniona dyrektywa delegowaniu pracowników. Nowelizacja, po transpozycji do prawa krajowego przez państwa członkowskie, zapewnia przestrzeganie zasady, że osoby wykonujące tę samą pracę w tym samym miejscu muszą otrzymywać takie samo wynagrodzenie. Powinna również zobowiązywać pracodawców do pokrycia kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania delegowanych pracowników.
Zmiany nastąpiły po 13-letniej kampanii związków zawodowych mającej na celu usunięcie luk prawnych, które umożliwiły wyzyskiwanie zagranicznych pracowników, szczególnie po rozszerzeniu UE.

Zastępca Sekretarza Generalnego EKZZ Per Hilmersson powiedział:
„Zmiana dyrektywy o delegowaniu pracowników daje tym pracownikom prawa, na jakie zasługują, i stanowi wielkie zwycięstwo w walce o położenie kresu wyzyskowi pracowników zagranicznych znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wchodzi w życie w kluczowym momencie. Wybuch Covid-19 pogorszył niepewną sytuację wielu pracowników delegowanych w Europie. UE potrzebuje wysokich standardów socjalnych podczas obecnego kryzysu, aby zapewnić, że nie ma pracowników drugiej kategorii.
„Wymaga to od państw członkowskich niezwłocznej i właściwej transpozycji zmienionej dyrektywy do prawa krajowego i egzekwowania jej poprzez inspekcje pracy przy wsparciu nowo utworzonego Europejskiego Urzędu Pracy”.

Tło:
W przełomowych sprawach Viking i Laval z 2007 r. ETS odrzucił równe traktowanie pracowników lokalnych i delegowanych, aby nadać priorytet swobodzie przepływu usług.
Orzeczenia, które doprowadziły do ​​obniżenia wynagrodzeń w całej Europie i dały pracodawcom zielone światło do dyskryminowania zagranicznych pracowników, zostały teraz skutecznie uchylone.
Sytuacja pracowników delegowanych również uległa ostatnio poprawie dzięki wprowadzeniu Europejskiego Urzędu ds. Pracy.
EKZZ wzywa teraz do szybkiego porozumienia UE w sprawie koordynacji zabezpieczenia społecznego, europejskiego numeru ubezpieczenia społecznego i środków zwalczania nadużyć w zakresie podwykonawstwa, które nadal nie są odpowiednio uwzględnione w zmienionej dyrektywie.
Powinno to być poparte nowym protokołem postępu zawartym w traktatach UE, który zapewnia równowagę między swobodami gospodarczymi na jednolitym rynku a podstawowymi prawami związków zawodowych, przy czym te ostatnie przeważają w przypadku konfliktów.

Informacja EIZZ na temat zmienionej dyrektywy w sprawie pracowników delegowanych:   https://www.etui.org/publications

Informacja EKZZ na temat pracowników delegowanych i Covid-19:   https://www.etuc.org.