Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Oświadczenie industriAll Europe ws. Ukrainy

Wraz z EKZZ i międzynarodowym ruchem związkowym, Europejski Związek Zawodowy industriAll zdecydowanie potępia inwazję Rosji na Ukrainę, która narusza prawo międzynarodowe. Wzywamy Rosję do poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, żądamy natychmiastowego zaprzestania operacji wojskowych, nalegamy na opuszczenie kraju przez wojska rosyjskie oraz wzywamy do dialogu i rozmów na rzecz pokoju.
IndustriAll Europe wzywa instytucje UE do dołożenia wszelkich starań, aby doprowadzić do zawieszenia broni oraz do podjęcia działań dyplomatycznych w celu zainicjowania procesu pokojowego.
W pełni solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, naszymi braćmi i siostrami z ruchu związkowego oraz ludźmi pracy uwikłanymi w wojnę. Potępiamy represje, z jakimi spotkały się osoby w Rosji i na Białorusi, odważnie wypowiadające się i protestujące na rzecz pokoju.
Skala solidarności, jaką nasze społeczeństwa okazały narodowi ukraińskiemu, jest zarówno bezprecedensowa, jak i poruszająca. Związki zawodowe zmobilizowały własne zasoby w konkretny sposób – finansowo i politycznie. Uchodźcy są zakwaterowani w związkowych nieruchomościach i domach członków. Związki zawodowe aktywnie angażują się w szersze działania humanitarne na całym kontynencie i przekazują datki na wiele funduszy solidarnościowych. Pokazuje to, co najlepsze w człowieczeństwie. Mamy nadzieję, że ta hojność oznacza szerszą zmianę w polityce azylowej.
Potępiamy doniesienia o rasizmie i ksenofobii w traktowaniu osób uciekających przed wojną. Schronienie musi być udzielane wszystkim, którzy go potrzebują.
IndustriAll Europe, wraz z EKZZ, wzywa rządy krajowe do przyjęcia wszystkich uchodźców i osób uciekających z Ukrainy i innych krajów, w tym Rosji i Białorusi, niezależnie od ich narodowości i statusu migracyjnego. Należy zapewnić im pełne prawo do mobilności w ramach UE, bez konieczności posiadania paszportów biometrycznych. We wszystkich krajach UE należy wprowadzić odpowiednie środki relokacji, przyjmowania i integracji, a wszystkie państwa członkowskie i rządy powinny odgrywać sprawiedliwą rolę w przyjmowaniu uciekinierów.
Należy w pełni wdrożyć w całej UE dyrektywę o ochronie tymczasowej, która zostanie uruchomiona w marcu 2022 roku. Należy zagwarantować pełen zestaw praw zawartych w dyrektywie. Obejmują one dostęp do rynku pracy, mieszkań, opieki zdrowotnej, edukacji i wsparcia socjalnego dla obywateli Ukrainy, członków ich rodzin, bezpaństwowców oraz obywateli państw trzecich i członków ich rodzin, którzy korzystali z ochrony międzynarodowej lub równoważnej ochrony na Ukrainie. Państwa członkowskie powinny rozszerzyć tymczasową ochronę na obywateli państw trzecich legalnie przebywających na Ukrainie, którzy nie są w stanie bezpiecznie powrócić do swojego kraju lub regionu pochodzenia.
Wzywamy państwa europejskie przyjmujące uchodźców, by miały na uwadze przede wszystkim kobiety i dzieci, ze względu na ich podatność na przemoc seksualną i wykorzystywanie. Wszystkie rządy mają obowiązek zapewnić im ochronę i zapobiegać wszelkim krzywdom.
Państwa członkowskie muszą zarządzać skuteczną integracją migrantów na rynku pracy, co ułatwi również ich integrację ze społeczeństwem. Pracodawcy, związki zawodowe i podmioty lokalne powinny ściśle współpracować z władzami publicznymi w celu ułatwienia integracji i uniknięcia wyzysku w pracy.
Konsekwencje wojny na Ukrainie wykraczają poza straszliwy kryzys humanitarny, którego jesteśmy świadkami. Zarówno wojna, jak i sankcje mają wpływ na bezpieczeństwo energetyczne, łańcuchy dostaw i handel, a także na wzrost kosztów utrzymania. Dlatego IndustriAll Europe wzywa UE do złagodzenia negatywnych skutków dla obywateli, pracowników i najbardziej dotkniętych sektorów.

IndustriAll Europe ściśle monitoruje wpływ na nasze branże i członków. Wiele firm wstrzymuje produkcję i powraca do urlopów dla pracowników w dotkniętych kryzysem zakładach. Dlatego pilne jest, aby UE i rządy krajowe ponownie uruchomiły instrumenty na rzecz tymczasowego bezrobocia, zwłaszcza mechanizm SURE, w celu wspierania miejsc pracy.
Bezpieczeństwo energetyczne jest palącą kwestią dla naszego przemysłu i wszystkich ludzi pracy w Europie. Istniejący kryzys cen energii został spotęgowany przez działania Rosji i wojnę na Ukrainie. W najbliższych miesiącach należy wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapewnić wszystkim dostęp do energii po przystępnych cenach. Energia ma fundamentalne znaczenie dla dobrobytu i dobra wspólnego. Europa nie może z dnia na dzień zastąpić paliw i energii elektrycznej importowanych z Rosji. Efektywność energetyczna, wzmożone wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw, przyspieszenie wdrażania energii odnawialnej, wykorzystanie istniejących niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, obowiązek magazynowania energii, a także wykorzystanie dostępnych krajowych zasobów energii muszą znaleźć się wśród priorytetów UE, aby przygotować Europę na nadchodzącą zimę. Aby tak się stało, pilnie potrzebne są niezbędne warunki ramowe dające inwestorom pewność i przewidywalność – np. szybkie przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń i szybkie uzgodnienie kryteriów certyfikacji niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru i gazu. UE musi wyciągnąć wnioski z kryzysu energetycznego i uniknąć przejścia od jednej formy zależności (rosyjski gaz ziemny) do drugiej (import wodoru z innego kraju). W tym kontekście ważna jest inicjatywa REPower Europe.
Obecny kryzys tylko zwiększa naszą determinację w dążeniu do uzyskania suwerenności w zakresie czystej energii w sposób sprawiedliwy społecznie. Musimy zrealizować program Zielonego Ładu, aby szybko zdekarbonizować nasze gospodarki i osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Należy kontynuować i pilnie zwiększyć inwestycje w europejską infrastrukturę energetyczną i systemy produkcyjne. Konieczne jest opracowanie całościowej europejskiej strategii gospodarczej. Sprawiedliwość społeczna i bardziej wyrównane społeczeństwo są podstawą demokracji i pokoju. UE musi wdrożyć plan działania w ramach Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, poprawiając zasięg negocjacji zbiorowych w Europie. Wojna na Ukrainie nie może być wykorzystywana jako pretekst do cofnięcia wysiłków na rzecz sprawiedliwej transformacji i zapewnienia godnych miejsc pracy w Europie.
Związki zawodowe są częścią światowego ruchu na rzecz pokoju. Mamy do odegrania rolę w budowaniu pokoju, zaczynając od zjednoczenia światowego ruchu związkowego. Pokój może zapanować tylko dzięki dialogowi i dyplomacji. Jesteśmy gotowi do współpracy z UE, rządami, naszym ruchem zawodowym i społeczeństwem.

Przyjęte przez Komitet Wykonawczy industriAll Europa 24 marca 2022r.

https://news.industriall-europe.eu