Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Just Transitions wymagają silnych strategii w zakresie przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji: Europejski Pakt na rzecz Umiejętności rok później

W momencie, gdy unijny Pakt na rzecz Umiejętności obchodzi swoje pierwsze urodziny, industriAll Europe wzywa do zwiększenia inwestycji, przyznania indywidualnych praw do szkoleń i wzmocnienia współpracy, jako filaru europejskich ram sprawiedliwych przemian.

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach i latach miejsca pracy milionów pracowników ulegną radykalnej zmianie, a w niektórych przypadkach znikną, pod wpływem połączonych skutków podwójnego przejścia na ekologię i technologie cyfrowe, wychodzenia z pandemii wirusa Covid-19, starzenia się społeczeństwa i rosnącej globalizacji, która nie została jeszcze uregulowana. W tak burzliwych czasach polityka europejska musi być ukierunkowana na jeden główny cel: zapewnienie akceptowalnego społecznie rozwiązania dla każdego pracownika stojącego w obliczu transformacji jego pracy oraz dopilnowanie, by nikt nie został  w tyle.

Chociaż kompetencje legislacyjne w zakresie kształcenia i szkolenia pozostają w gestii państw członkowskich, w ciągu ostatnich kilku lat Unia Europejska mnożyła inicjatywy mające na celu wspieranie szkolenia i przekwalifikowania młodych i dorosłych pracowników. W nowym europejskim programie na rzecz umiejętności podniesiono poprzeczkę, ponieważ wyznaczono w nim ambitny cel ilościowy, który ma być monitorowany w ramach europejskiego semestru: do 2025r. 50% dorosłych ma co roku uczestniczyć w kształceniu.

Od kilku lat Komisja Europejska dostrzega sektorowy wymiar potrzeb w zakresie umiejętności i w związku z tym zaczęła opracowywać wsparcie prowadzenia dyskusji na temat sektorowego kształcenia i szkolenia zawodowego w formie sektorowych partnerstw zainteresowanych stron. Pakt na rzecz Umiejętności uruchomiony w listopadzie 2020r. odbiega od poprzednich inicjatyw, ponieważ koncentruje się bardziej na działaniu, niż na planowaniu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy industriAll Europe wykazał swoje zaangażowanie  poprzez aktywny udział w uruchomieniu licznych sektorowych paktów na rzecz umiejętności, począwszy od przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i kosmicznego oraz energochłonnych gałęzi przemysłu, a skończywszy na przemyśle tekstylnym, morskiej energii odnawialnej i przemyśle morskim.

Jednym z kluczowych elementów rozwiązania, w połączeniu z ambitną polityką zatrudnienia i polityką przemysłową, są solidne systemy kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), które sprzyjają przekwalifikowaniu i podwyższaniu kwalifikacji pracowników przemysłu. Skala wyzwania jest znaczna – w niedawnym badaniu oszacowano, że w następnej dekadzie, w samym tylko sektorze samochodów osobowych, w związku z e-mobilnością 2,4 mln pracowników będzie musiało podnieść swoje kwalifikacje. Wstępne i ustawiczne kształcenie i szkolenie zawodowe oraz uczenie się przez całe życie przyczyniają się bezpośrednio do zapewnienia pracownikom szans na zatrudnienie, a także do zapewnienia wykwalifikowanej siły roboczej, której przemysł europejski potrzebuje, aby być konkurencyjny i innowacyjny na arenie światowej oraz aby tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy. Kształcenie i szkolenie zawodowe przez całe życie nie tylko pomaga pracownikom dostosować się do potrzeb gospodarczych, lecz także wspiera ich rozwój osobisty i samorealizację. Ma ono kluczowe znaczenie dla zapewnienia zrównoważonych, spójnych społeczeństw oraz dobrze funkcjonujących demokracji.

Wyzwanie, jakim jest przygotowanie pracowników do zmian oraz potrzeba przekwalifikowania i podniesienia kwalifikacji, nigdy nie były większe. Nasze żądania dotyczące prawa do wysokiej jakości szkoleń i uczenia się przez całe życie, w połączeniu z przyszłościowymi ścieżkami zawodowymi wspierającymi zmianę pracy, przedstawione zostało w niedawnym stanowisku. W dokumencie tym uznano również wspólną odpowiedzialność rządów, pracodawców, pracowników i ich związków zawodowych za rozwój umiejętności.

W pierwszą rocznicę zastępca sekretarza generalnego industriAll Europe, Judith Kirton-Darling, stwierdziła:

Nasi afilianci podjęli kolektywną decyzję o mobilizacji na rzecz Just Transition tej jesieni, ponieważ zachodzące zmiany są  radykalne i pracownicy mają prawo być przygotowani. Decydenci polityczni ponoszą szczególną moralną i polityczną odpowiedzialność za zapewnienie możliwości sprawiedliwego przejścia dla poszczególnych pracowników we wszystkich naszych branżach, w każdym regionie. Tak, jak potrzebujemy przeglądu obecnych celów klimatycznych, tak potrzebujemy podobnej energii politycznej w ramach przewidywania, aby zapewnić terminowe przekwalifikowanie i podnoszenie kwalifikacji wszystkim pracownikom we wszystkich regionach. Pakty na rzecz Umiejętności powinny zwiększyć i zintensyfikować współpracę i inwestycje.”

Isabelle Barthès, zastępca sekretarza generalnego industriAll Europe powiedziała:

Edukacja i szkolenia mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia niezbędnej wykwalifikowanej siły roboczej dla konkurencyjności przemysłu i przedsiębiorstw w zglobalizowanym świecie. Jest to jeden z głównych atutów europejskiego modelu społecznego i gospodarczego. Brak odpowiednich szkoleń zwiększy polaryzację rynku pracy pod względem umiejętności i kwalifikacji. Dialog społeczny, negocjacje zbiorowe i zaangażowanie związków zawodowych na wszystkich szczeblach, a także dobra polityka ramowa mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i szkolenia. Sektorowi partnerzy społeczni są najbardziej kompetentni do określania wymogów w zakresie umiejętności. Muszą oni być ściśle zaangażowani w opracowywanie i wdrażanie polityki w zakresie szkoleń, podnoszenia kwalifikacji, przekwalifikowania i uczenia się przez całe życie, a także polityki w zakresie zdolności do zatrudnienia, by zapewnić przyszłościowe ścieżki zawodowe.

https://news.industriall-europe.eu

bp