Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

28 kwietnia to dzień pamięci i czci pracowników, którzy zostali ranni lub zmarli w trakcie wykonywania pracy. W tym roku przypada on w tle epidemii Covid-19, która obnażyła słabość obecnego globalnego systemu bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ miejsca pracy okazały się punktami zapalnymi dla przenoszenia się wirusa.

Wizja osiągnięcia zerowej szkodliwości oraz zerowej liczby ciężkich i śmiertelnych wypadków, urazów i chorób związanych z pracą okazuje się być iluzją. Pracodawcy nadal nie wywiązują się ze swoich obowiązków w zakresie ochrony pracowników. Obecne globalne systemy bezpieczeństwa i higieny pracy nadal zawodzą pracowników, co MOP nazywa ogromnym ciężarem złych warunków pracy.

Skutki tego są następujące:

  • Co 15 sekund jeden pracownik umiera w wyniku wypadku lub choroby związanej z pracą.
  • Każdego dnia 7 600 pracowników umiera z powodu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych.
  • Co tydzień 5 000 osób umiera z powodu chorób płuc lub raka spowodowanych narażeniem na działanie azbestu.

Społeczne i ekonomiczne koszty złych warunków pracy są ogromne:

  • Koszty ludzkie, takie jak ból i cierpienie spowodowane urazem lub chorobą, cierpienie rodziny i osób pozostających na utrzymaniu, pustka i emocjonalne zagubienie rodziny itp.
  • Utracona produkcja
  • Koszty medyczne
  • Rekompensata za utracone wynagrodzenie
  • Zakłócenie produkcji
  • Koszty administracyjne i sądowe związane z zaskarżeniem zaniedbania i ewentualnymi karami pieniężnymi lub karą pozbawienia wolności.

W związku z niewywiązywaniem się pracodawców z obowiązku dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo oraz rosnącymi kosztami, nadszedł najwyższy czas, aby uznać zdrowie i bezpieczeństwo za podstawowe prawo w miejscu pracy.

Przygotowując się do upamiętnienia i uczczenia chwilą ciszy 28 kwietnia, światowe związki zawodowe wzywają do radykalnego odrzucenia dotychczasowego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy – uznając i czyniąc  bezpieczeństwo i higienę pracy podstawowym prawem w miejscu pracy.

IndustriALL Global Union przyłącza się do wezwania wystosowanego z okazji Deklaracji Stulecia MOP dotyczącej przyszłości pracy w 2019 r., w której stwierdzono, że „Bezpieczne i zdrowe warunki pracy są podstawą godnej pracy”. W przyjętej następnie rezolucji konferencji zwrócono się do Rady Zarządzającej o „rozważenie, tak szybko jak to możliwe, propozycji włączenia bezpiecznych i zdrowych warunków pracy do ram podstawowych zasad i praw w pracy MOP”, w taki sam sposób, w jaki czyni to osiem podstawowych konwencji MOP.

W tym roku 28 kwietnia wspominamy pracowników i ich rodziny, ofiary następujących zabójstw przemysłowych:

  • Upadek Rana Plaza w 2013 r.
  • Zawalenie się tamy w Brumadinho w 2019 r.
  • Niekończąca się masakra w pakistańskich kopalniach

http://www.industriall-union.org

 

Bezpieczeństwo pracy przede wszystkim

O tym, jak poprawić bezpieczeństwo pracy, rozmawiano 26 kwietnia br. w Łodzi podczas konferencji „Bezpieczna praca” zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.

28 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Tego dnia obchody organizowane są na całym świecie. W Polsce ten dzień obchodzony jest z inicjatywy NSZZ „Solidarność” od roku 1991. Tego roku Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zorganizował po raz pierwszy konferencję upamiętniającą ofiary wypadków przy pracy i kontynuuje te działania co roku do dnia dzisiejszego. Zarówno przy organizacji konferencji, jak i w codziennych działaniach zmierzających do ochrony zdrowia i życia pracowników, jak również przestrzegania prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, łódzkiej „Solidarności” partneruje Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Ponadto partnerami NSZZ „Solidarność” przy organizacji corocznych konferencji są Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi oraz łódzki Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych mają na celu zarówno upamiętnienie ofiar wypadków przy pracy, jak również zwrócenie szczególnej uwagi na działania w sferze poprawy warunków bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

W tym roku, na mocy porozumienia, konferencja z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych zorganizowana została wspólnie przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Konferencja ze względu na panującą pandemię zorganizowana została w formie on-line.

Uczestników konferencji przywitał przewodniczący łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc. Drugiego organizatora konferencji reprezentował Okręgowy Inspektor Pracy Artur Szymbara. Wśród gości biorących udział w konferencji należy wymienić m.in. zastępcę Głównego Inspektora Pracy Jarosława Leśniewskiego, wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Kamila Jeziorskiego oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę.

Po części oficjalnej, w której oprócz przewodniczącego W. Krenca głos zabierali przewodniczący KK P. Duda, zastępca GIP Jarosław Leśniewski, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz OIP Artur Szymbara rozpoczęła się główna część konferencji. Jako pierwsza głos zabrała st. insp. Pracy Marta Boguszewska z Sekcji Wypadkowej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, która przedstawiła referat „Wypadki przy pracy w 2020 r., w tym przypadki medyczne”. Następnie prof. dr hab. n. med. Alicja Bortkiewicz z Instytutu Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi omówiła „Zawodowe czynniki ryzyka”. Kolejnym prelegentem był Konrad Adamczyk z Sekcji Prewencji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, który zaprezentował referat „Prewencja wypadkowa PIP”. W dalszej części konferencji dr Ryszard Szozda z Naczelnej Izby Lekarskiej przedstawił referat zatytułowany „Czy zawał serca może być przyczyną wypadku przy pracy?”. Na koniec przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Łodzi omówił temat związany z „Prewencją rentową i wypadkową w ZUS”.

https://www.solidarnosc.org.pl