Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Relacja z obrad Komitetu Wykonawczego industriAll Europe w Helsinkach

W dniach 26-27 listopada 2019 roku w Helsinkach obradował Komitet Wykonawczy industriAll Europa. Z powodu strajku związków zawodowych linii lotniczej Finnair 35 członków Komitetu nie dotarło na obrady, w tym Bogdan Szozda i Jarosław Grzesik. Co ciekawe, był to strajk solidarnościowy z pracownikami poczty fińskiej, którzy są w sporze zbiorowym z pracodawcą. W Polsce taki strajk solidarnościowy jednej grupy zawodowej w sprawie innej trudno sobie wyobrazić.

Obrady Komitetu Wykonawczego otworzył przewodniczący fińskich związków zawodowych Riku Aalto. Przedstawił trudną sytuację związaną z rundą rokowań zbiorowych w Finlandii , wyraził poważne zaniepokojenie próbami fińskich pracodawców przekształcenia stosunków pracy i zmiany układu sił ze szkodą dla związków zawodowych.

W obradach Komitetu Wykonawczego udział wziął Antti Rinne – Premier Finlandii, były związkiec i swego czasu członek Komitetu Wykonawczego industriAll Europe. Premier poinformował o uruchomieniu przez rząd, obecnie socjaldemokratyczny, pakietu przyszłości, w którym przewidziano dodatkowe 300 mln Euro na drogi, wprowadzono obowiązkową naukę do 18 roku życia i obnowiązkowe wykształcenie średnie dla obywateli – 41% bezrobotnych, to ludzie z wykształceniem podstawowym. Odnosząc się do kwestii polityki klimatycznej Premier oświadczył, iż nie ma czasu na dyskusje, trzeba działać i

Finlandia do 2030 roku będzie bezwęglowa, podkreślił również dużą rolę dialogu społecznego.

Uczestniczący w obradach Antii Peltomaki – członek Komisji Europejskiej powiedział, że przez ostatnie 6 lat w Unii Europejskiej stworzono 14 mln. dodatkowych miejsc pracy, bezrobocie w UE spadło z 24% do 14%.

Po wystąpieniach gości obrady prowadził Luc Triangle – Sekretarz Generalny IndustriALL Europa, który odnosząc się do polityki klimatycznej stwierdził, że industriAll oczywiście popiera politykę neutralności klimatu, musi to być jednak polityka sprawiedliwa, Luc krytycznie ocenił politykę dialogu w UE, podkreślił potrzebę negocjacji zbiorowych w Europie, która nie jest miejscem równych praw. W wielu krajach pracownicy i związkowcy są źle traktowani. Dialog społeczny jest potrzebny i układy zbiorowe są potrzebne. Przedstawiciel z Hiszpanii stwierdził, że w Hiszpanii zlikwidowano kopalnie i elektrownie, teraz importują energię – też nieczystą. Klimat to nie tylko Europa – stwierdził, a przemiany muszą być społeczne, a nie antyspołeczne.

Po południu Komitet Wykonawczy, na wniosek fińskich przedstawicieli, jednogłośnie przyjął oświadczenie wspierające negocjacje zbiorowe pracowników poczty w Finlandii.

W dalszej dyskusji na temat polityki klimatycznej padło ciekawe stwierdzenie – nie możemy importować stali z Chin, by budować w UE wiatraki. Na skutek polityki klimatycznej UE zaczyna mieć kłopoty z produkcją stali, niezwłocznie należy zadbać o przemysł papierniczy, szklarski (przemysły energochłonne), by nie dopuścić do sytuacji w jakiej znajduje się przemysł hutniczy. Do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych ma zostać zredukowana o 30%, dekarbonizacja i cyfryzacja to dwa główne tematy, jakimi ma zajmować się industriAll. Hasło „sprawiedliwe przemiany” było wymieniane w dyskusji wielokrotnie.

Zebrani dyskutowali na temat realizowanej obecnie kampanii na rzecz układów zbiorowych Together at Work.
Luc Triangle stwierdził, że UE musi podjąć działania na rzecz wzrostu roli układów zbiorowych, które wskutek kryzysu zostały nadwyrężone teraz ma obowiązek to naprawić, mówił również o konieczności zwiększenia roli związków zawodowych w Europie. IndustriAll Europa musi uczestniczyć w debacie toczącej się w UE między innymi w sprawie europejskiej płacy minimalnej.

W następnym punkcie obrad Sekretarz Generalny omówił przygotowania do Kongresu Sprawozdawczo-Wyborczego IndustriALL Europa, który odbędzie się w dniach 26-28 maja 2020 roku w Salonikach. Na obrady zostanie zaproszony między innymi Frans Timmermans (w nowej kadencji UE będzie odpowiedzialny za politykę klimatyczną), lider opozycji z Grecji, Burmistrz Salonik, Luca Vicenti – Sekretarz z EKZZ. Sekretarz poinformował, o możliwości zgłaszania propozycji zmian w Statucie do końca stycznia przyszłego roku.

Drugiego dnia obrad dyskutowano na temat polityki klimatycznej. Omawiano dokument UE dotyczący neutralnego klimatu do 2050 roku. Analizowano scenariusze, które maja doprowadzić o zera emisję dwutlenku węgla, stwierdzając, że można to osiągnąć przez użycie wodoru, jako paliwa oraz poprzez magazynowanie CO2. Dokument UE szczegółowo opisuje cele, jakie mają być osiągnięte nie koncentruje się jednak na skutkach społecznych – pracowniczych związanych z jego wdrażaniem.
W dyskusji stwierdzono, że w niektórych krajach przemysł, szczególnie ten energochłonny, oparty jest na energii kopalnianej i niezbędna jest sprawiedliwa transformacja. Michael Vassiliadis – Przewodniczący IndustriALL Europa wyraził konieczność ostrożnego podejścia do dokumentu UE. Związkowiec z

Francji podkreślił, że nie jest ważny cel, tylko sposób w jaki można go osiągnąć. W stanowisku industriAll dotyczącym klimatu, wprowadzono zmiany uzależniając poparcie dla dokmumentu EU od uwzględnienia w nim sprawiedliwej transformacji.

W kwesti politki przedsiębiorstw Luc Triangle przedstawił sytuację (zwolnienia pracowników) w ArcelorMittal, Liberty,Thyssenkrupp, PSA ( tu ma nastąpić połączenie z Fiatem).

Komitet Wykonawczy przyjął w poczet członków industriAll Europe organizację związkową z Turcji (metalowcy).

Mirosław Miara