Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Wzrost liczby ofiar śmiertelnych w ArcelorMittal – związki zawodowe domagają się pilnych działań

Pracownicy i ich związki zawodowe z przerażeniem stwierdzają, że warunki BHP w zakładach ArcelorMittal pogarszają się, a liczba ofiar śmiertelnych rośnie.
Związki zawodowe potępiają pogarszające się warunki BHP, a w konsekwencji szereg wypadków śmiertelnych, które miały miejsce w zakładach ArcelorMittal w Kazachstanie, na Ukrainie, w Polsce i Hiszpanii, a ostatnio w RPA, gdzie 16 lutego trzech pracowników straciło życie pod zawalonym budynkiem w hucie ArcelorMittal w Vanderbijlpark.
9 marca sygnatariusze „Porozumienia w sprawie minimalnych wymagań dla wspólnych komitetów ds. bhp na poziomie zakładu” z ArcelorMittal, IndustriALL Global Union, IndustriAll Europe i USW wystosowali do firmy pismo, w którym domagają się pilnego spotkania komitetu ds. bhp. Wobec braku wstępnej reakcji ze strony przedsiębiorstwa i biorąc pod uwagę pilność sprawy, 24 marca przedstawiciele pracowników globalnego komitetu i związków zawodowych sygnatariuszy spotkali się i omówili sytuację.
Po przeanalizowaniu niepokojącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach ArcelorMittal, uczestnicy spotkania przyjęli „Oświadczenie Grupy Pracowników Wspólnego Globalnego Komitetu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa w ArcelorMittal”, które zostało oficjalnie przekazane firmie.
W oświadczeniu przedstawiciele pracowników i sygnatariuszy związków zawodowych podkreślili konieczność podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz ochrony zdrowia pracowników zakładów ArcelorMittal, szczególnie w czasie pandemii. Zwrócono również uwagę na niezwykle niepokojącą eskalację wypadków śmiertelnych w zakładach ArcelorMittal i konieczność podjęcia natychmiastowych wspólnych działań. Jednocześnie przypomniano firmie, że związki zawodowe konsekwentnie zgłaszały zastrzeżenia dotyczące braku inwestycji w utrzymanie zakładów oraz bezpieczeństwo i higienę pracy na poziomie lokalnym.
Przedstawiciele pracowników w komisji po raz kolejny wezwali do podjęcia natychmiastowych działań, które musi podjąć firma.
Ostatecznie ArcelorMittal zareagował, ogłaszając, że w najbliższych tygodniach odbędzie się spotkanie wspólnego globalnego komitetu ds. zdrowia i bezpieczeństwa.

https://news.industriall-europe.eu

bp