Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Wiec protestacyjny pod Liberty Steel w Ostrawie

„Pracownicy nie mogą i nie powinni płacić ceny za złe zarządzanie, brak inwestycji i brak szacunku. I to w branży, która ma strategiczne znaczenie dla działań klimatycznych i naszego bezpieczeństwa!”

W wiecu wzięli udział Judith Kirton-Darling, Sekretarz Generalny IndustriAll Europe, oraz Kemal Özkan, Zastępca Sekretarza Generalnego IndustriALL Global Union, aby wyrazić solidarność z hutnikami z całej Europy i świata z 3 tys. protestujących pracowników walczących o wznowienie działalności zakładu w Ostrawie. Z całej Europy nadeszły listy solidarnościowe, a udział w wiecu w Ostrawie wzięły Delegacje hutników z innych krajów , zorganizowano również akcje solidarnościowe, takie jak mobilizacja hutników w Liège w Belgii.

Kryzys w Ostrawie
Sytuacja w GFG Alliance/Liberty Steel w Europie kontynentalnej jest krytyczna, a w Czechach, gdzie produkcja została wstrzymana na wiele tygodni bez perspektyw jej szybkiego wznowienie, a tysiące pracowników niepewnych swojej przyszłości, odesłanych do domów, jest szczególnie dramatyczna.

W Ostrawie dostawca energii dla fabryki Liberty Steel, Tameh, ogłosił w grudniu 2023r., niewypłacalność , a 117 miejscowych podwykonawców Liberty ucierpiało wskutek kryzysu, bez ogrzewania lub wody. Stawką jest nie tylko przyszłość zakładu w Ostrawie i jego 6 000 pracowników, ale całego regionu i lokalnego łańcucha dostaw z 30 tys. pośrednich miejsc pracy i 900 MŚP związanych z działalnością Liberty Steel. Obawy te podzielają władze publiczne, a czeski minister przemysłu i handlu wezwał Liberty Steel do przedstawienia rzetelnego planu przemysłowego dla długoterminowego rozwoju zakładu w Ostrawie, który jak dotąd nie został jeszcze przedstawiony.

Kryzys stalowy w Europie
Kryzys Liberty Steel jest częścią szerszej sytuacji kryzysowej w Europie całego sektora stalowego. W obliczu wysokich cen energii, załamania zamówień i zamknięcia kilku hut, europejski przemysł stalowy stoi obecnie w obliczu poważnego kryzysu.

Produkcja stali w Europie w ciągu ostatniego roku gwałtownie spadła, istnieją obawy, że nawet połowa europejskich mocy produkcyjnych może zostać trwale utracona. Tysiące pracowników wielu firm zajmujących się produkcją stali tymczasowo straciło pracę. Pomimo wyzwań w UE, globalny obraz wygląda inaczej, a ogólna nadwyżka mocy produkcyjnych stali nadal rośnie. Kraje takie jak Chiny i Indie podążają ścieżką ekspansji, pogłębiając nierównowagę na globalnym rynku stali.

Potrzeba pilnych działań
W obliczu kryzysu industriAll Europe, dla ochrony tysięcy miejsc pracy w Europie i strategicznej autonomii UE, nieustannie apeluje o Europejski Plan Działania na rzecz Stali. Potrzebna jest prawdziwa europejska strategia przemysłowa i inwestycyjna, a nie cięcia i oszczędności.

Wraz ze swoimi partnerami industriAll Europe jest obecnie zaangażowany w szereg działań mających na celu ochronę przyszłości stali w Europie, a presja rośnie.

8 lutego zwołano nadzwyczajne spotkanie wiceprzewodniczącej Wykonawczej Komisji Europejskiej Vestager z liderami industriAll Europe. Spotkanie odbyło się po pilnych apelach industriAll Europe i IndustriALL Global Union wystosowanych kilka dni wcześniej, w celu zwrócenia uwagi na krytyczną sytuację w europejskich zakładach GFG Alliance/Liberty Steel oraz praktyki zarządzania, które zagrażają strategicznej produkcji stali w Europie.

IndustriAll Europe przedstawiła sytuację europejskich pracowników przemysłu stalowego europosłom i przedstawicielom Komisji Europejskiej na spotkaniu w Parlamencie Europejskim w dniu 14 lutego.

Wkrótce z inicjatywy wiceprzewodniczącej wykonawczej Komisji Europejskiej Vestager zostanie zwołany kryzysowy szczyt wysokiego szczebla UE w sprawie przyszłości produkcji stali w Europie.

Judith Kirton-Darling , Sekretarz Generalna industriAll Europe, powiedziała:

„To niedopuszczalne, że hutnicy w Ostrawie nie wiedzą, co przyniesie im przyszłość. Liberty Steel nie wywiązało się z obiecanej inwestycji w Ostrawie i ponosi odpowiedzialność za los hutników, którzy teraz boją się o swoje miejsca pracy.”

„Podkreślamy że Europa, w kontekście transformacji energetycznej i konfliktu geopolitycznego, nie może pozwolić sobie na utratę strategicznego przemysłu, tak ważnego dla strategicznej autonomii Europy . Protesty w Ostrawie to dopiero początek i decydenci muszą słuchać i działać. Europejscy hutnicy oczekują zdecydowanych decyzji i działania na rzecz wsparcia europejskiego przemysłu stalowego.”