Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Unijne ograniczenie cen gazu to zbyt mało i zbyt późno dla pracowników

Komentując porozumienie Rady Energii w sprawie środków ograniczających wygórowane ceny gazu, sekretarz konfederalny EKZZ Ludovic Voet powiedział:
„W sytuacji, gdy rachunki za energię kosztują obecnie więcej niż miesięczne wynagrodzenie w ponad połowie krajów UE, każdy środek ograniczający nadmierne ceny gazu to dobra wiadomość.

„Biorąc pod uwagę powagę kryzysu, przed którym tej zimy stoją pracownicy i ich rodziny, należy żałować, że znalezienie porozumienia zajęło tak dużo czasu i że pułap cenowy jest również ustalony tak wysoko, że i tak już zbyt wysokie ceny spadłyby poniżej niego.

„Zasadniczo mechanizm ten nie rozwiązuje podstawowych przyczyn spekulacji na rynku energii. Nadal potrzebujemy prawdziwej reformy rynku energii i mechanizmów ustalania cen, które odzwierciedlą fakt, że energia jest koniecznością, a nie luksusem.

„Ceny energii są przyczyną numer jeden inflacji, która stworzyła kryzys kosztów życia. Podobnie jak wojna na Ukrainie, która w dużej mierze wynika ze spekulacji cenowych gigantów energetycznych.

„Dlatego zdumiewające jest, że prezydent Von der Leyen dziękuje dziś prezesom firm energetycznych za 'zapewnienie nam bezpieczeństwa’ tej zimy. Milionom ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na włączenie ogrzewania, mimo długich godzin pracy będzie bardzo trudno pogodzić jej komentarze z rzeczywistością, gdy firmy takie jak Total osiągały 700 euro zysku co sekundę w trzecim kwartale 2022 roku.

„Nadszedł czas, aby Europa skupiła się na zapewnieniu, że nasz system energetyczny jest skoncentrowany na ochronie ludzi, a nie na zyskach”.

https://www.etuc.org