Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Społeczny PRE COP.24

W dniach 9-10.08.2018. w Katowicach odbyła się Międzynarodowa Społeczna Konferencja „PRE-COP.24”. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w roku 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 1918-2018.
Konferencję otworzyli przewodniczący największych central związkowych w Polsce współorganizujących „PRE-COP.24”, tj. Piotr Duda Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Przewodniczący OPZZ Jan Guz oraz Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Dariusz Trzcionka przy współudziale pomysłodawcy i prowadzącego Kazimierza Grajcarka z Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Obecna Konferencja była przedwstępną Konferencją przygotowującą tą wielką Światową Konferencję „COP.24” która odbędzie się w Grudniu 2018 w Katowicach i w której udział wezmą najważniejsze głowy państw, osobistości świata polityki i biznesu oraz przedstawiciele najważniejszych związków zawodowych z całego świata. Dla Polski grudniowa Konferencja „COP.24” będzie bardzo ważna, to na niej mogą zapaść istotne decyzje co do przyszłości polityki przemysłowej i energetycznej naszego globu, a co za tym idzie przyszłość polskiej gospodarki w sferze górnictwa węgla kamiennego, hutnictwa, przemysłu cementowego i innych gałęzi przemysłu energochłonnego, które to wytwarzają najwięcej gazów cieplarnianych emitujących CO 2.
Grudniowa Konferencja COP.24 odbędzie się w 26 rocznicę pierwszej konferencji, która odbyła się w Rio de Janeiro w 1992 roku. Jedną z ważnych konferencji była ta w roku 1997 w Kioto w Japonii oraz w 2015 roku w Paryżu, gdzie zostały podpisane niekorzystne dla Polski sformułowania (np. dekarbonizacja), były to tzw. „Protokoły Paryskie”.
W Konferencji „PRE-COP.24” udział wzięło ponad 250 osób, prezesi największych zakładów energochłonnych oraz emitujących najwięcej gazów cieplarnianych bądź wytwarzających dla nich paliwo, czyli węgiel i koks. Oprócz przedstawicieli pracodawców, udział wzięli przedstawiciele parlamentu oraz europarlamentu, przedstawiciele polskiego rządu, wykładowcy, profesorowie i ludzie nauki z całego świata. Wśród obecnych była także spora grupa przedstawicieli związków zawodowych z całego świata reprezentująca górnictwo, przemysł energetyczny oraz branże przemysłu energochłonnego.
Sekretariat Metalowców NSZZ „Solidarność” reprezentowany był przez przedstawicieli Krajowej Sekcji Hutnictwa Zastępcę Przewodniczącego KSH Andrzeja Gębarę oraz Czesława Bujaka obaj z AMP Kraków, dwóch przedstawicieli z AMP Dąbrowa Górnicza Jerzego Goińskiego i Mirosława Nowaka oraz Grzegorza Antkiewicza z AM Warszawa.
Podczas Konferencji padło wiele interesujących wypowiedzi, na podstawie których zostały opracowane wnioski na grudniową Światową Konferencję Klimatyczną COP.24. Dużo mówiono o powrocie do przemysłu i to do nowoczesnego przemysłu, minister Tobiszowski mówił o mix-ie energetycznym cytując dyrektywę unijną w której jest mowa : „że nikt nie może zmusić żadnego państwa do wyboru ścieżki energetycznej oraz nowych technologii”. Zaapelowano do dziennikarzy, aby uczciwie przekazali przesłanie z obecnej Konferencji mówiące o dążeniu Polski do ochrony środowiska. Przez ostatnie 20 lat Polska zrobiła najwięcej i jest światowym liderem w ochronie środowiska, co podkreślali wszyscy, świadczą o tym również oficjalne dane. W Polsce sadzi się najwięcej drzew oraz wprowadza najwięcej ograniczeń w emisji CO.2 poprzez unowocześnianie przemysłu, czego nie robi się w aż tak wielkiej skali w innych krajach.
Poprzednie rządy (PO-PSL) zamykały kopalnie tłumacząc to nierentownością bądź „niepoprawnością ekologiczną”, obecnie ponownie uruchamia się i unowocześnia polskie kopalnie, które będą pracowały dla Polski, nasz kraj stoi na węglu i najwięcej energii w Polsce wytwarza się właśnie z węgla. Swego czasu do Polski sprowadzano ponad 25 mln ton węgla, obecnie ok. 13 mln ton.
Niemcy dla wytworzenie swojej energii zużywają znacznie więcej węgla, niż Polska a nikt im nie zwraca uwagi, że „trują świat” ponadto zużywają bardzo dużo, bardzo szkodliwego węgla brunatnego. Światowymi liderami w emisji gazów cieplarnianych są Chiny, Rosja, USA, Indie, które to kraje są potęgami przemysłowymi świata. Niektóre kraje europejskie chciałyby likwidacji kopalń w Polsce, aby uzależnić nasz kraj od energii sprowadzanej z innych krajów.
Padło retoryczne pytanie: „dlaczego nikt nie mówi o szkodliwości ropy naftowej i związanej z tym emisjami CO.2 która jest bardziej szkodliwa od węgla i bardziej nieekologiczna niż węgiel?” Nie ma na to odpowiedzi, bo za ropą naftową stoi potężne lobby gospodarcze, polityka i biznes całego świata.
Obecnie trwa opresyjna polityka UE dotycząca opłat wykupu za emisję CO 2, a w konsekwencji wzrostu cen energii elektrycznej, w UE robi się to szczególnie wobec Polski. Polska przeszkadza takim potęgom jak Francja, czy Niemcy którzy chcą wejść na rynki polskie i wschodniej Europy. W Polsce są największe w Europie zasoby węgla kamiennego, którego o dziwo w Europie najwięcej zużywają Niemcy i nic się nie mówi o truciu środowiska przez Niemcy, natomiast rząd niemiecki dopłaca do cen energii, aby utrzymać swoją gospodarkę w jak najlepszej kondycji. Polska swego czasu płaciła kary za emisję CO 2 – ok. 4 euro za tonę, obecnie to ok. 12-15 euro a do roku 2030 może cena może wzrosnąć nawet do 30 lub nawet 50 euro za tonę CO 2, dlatego grudniowa Konferencja Klimatyczna COP.24 w Katowicach jest tak ważna, gdyż może powstrzymać te negatywne trendy. Dla informacji podano oficjalne dane, że najwięcej CO 2 do atmosfery emituje sama przyroda i cała ludzkość bo ok. 95%, natomiast przemysł to tylko ok. 5% emisji CO 2 do atmosfery.
Na Konferencji „PRE-COP.24” strona polska zyskała poparcie od wielu krajów UE, m.in. Węgier, Rumuni, Bułgarii, Białorusi i wielu innych, których także dotyka negatywna polityka energetyczna UE w sferze opłat za emisję CO.2 i innych gazów cieplarnianych.
Mamy wszyscy nadzieję że grudniowa Konferencja „COP.24” w Katowicach przyniesie dobre i pozytywne rozwiązania dla Polski, czego wszyscy Polacy i cały polski przemysł, szczególnie górnictwo, hutnictwo, cementownie i inne gałęzie bardzo oczekują.
Konferencja była dobrym przygotowaniem Polski do grudniowej Światowej Konferencji i dążeniem do wypracowania wspólnych stanowisk wpływających na zmianę polityki UE.

Andrzej Gębara