Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Przewodniczący Solidarności w Volkswagen Poznań: Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń o 1500 złotych

– Nie precyzujemy, od kiedy wzrost wynagrodzeń miałby nastąpić, chcielibyśmy, żeby stało się to jak najwcześniej, najlepiej od 1 kwietnia – powiedział na łamach „Głosu Wielkopolski” w wywiadzie udzielonym Wojciechowi Wybranowskiemu Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ Solidarność w fabryce Volkswagen Poznań.

– Podstawowy punkt – oczekujemy wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników, niezależnie od stopnia zaszeregowania o tysiąc pięćset złotych. To kwota, która wynika z naszych wyliczeń, pewnego algorytmu uwzględniającego poziom inflacji, wzrost cen, wysokość pensji i podwyżek w innych zakładach, szczególnie w przemyśle, z tego, co dzieje się w niemieckich zakładach i innych, podobnych firmach w krajach Europy Wschodniej – powiedział Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w fabryce Volkswagen Poznań.

Ważne też utrzymanie standardów płacowych
– Nie precyzujemy, od kiedy wzrost wynagrodzeń miałby nastąpić, chcielibyśmy, żeby stało się to jak najwcześniej, najlepiej od 1 kwietnia. Chcielibyśmy też, żeby podwyżka nie była rozłożona na raty. Drugi bardzo ważny punkt to uwzględnienie pewnego bonusu związanego z 30-leciem VW Poznań i wyrównaniem inflacyjnym. I ten trzeci punkt to utrzymanie tych standardów płacowych, jakie obowiązują obecnie: przeszeregowań pracowników, składnik wynagrodzenia wakacyjnego – na poziomie 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego, bonus świąteczny od 50-70 proc. etc. Ale jest rzecz najważniejsza. W stanowisku komisji zakładowej zapisaliśmy, że najistotniejszą częścią rozmów będzie pozyskanie nowych produktów i zabezpieczenie zatrudnienia – tłumaczył w rozmowie z Wojciechem Wybranowskim.

Rozmowy z zarządem dotyczące podwyżek wynagrodzeń mają rozpocząć się 20 marca. W wywiadzie dla „Głosu Wielkopolski” Piotr Olbryś mówił także o zabezpieczeniu miejsc pracy, produkcji w Poznaniu aut elektrycznych oraz autonomicznych oraz rozwoju fabryki w Antoninku, a także o samej organizacji związkowej w Volkswagen Poznań.

– Związkowa „S” w Volkswagen Poznań to prawie 6 tysięcy członków związku. I jest to nie tylko największa organizacja związkowa w naszym regionie, ale też największa taka organizacja pracownicza w przemyśle. Do naszej Solidarności należy większość pracowników produkcji bezpośredniej, ale też oczywiście pracownicy pośrednio produkcyjni i członkowie kadry kierowniczej – opowiadał Piotr Olbryś.

www.tysol.pl
fot. pixabay.com
źródło: www.gloswielkopolski.pl

https://www.solidarnosc.org.pl