Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Porozumienie płacowe w Hucie Pokój

W ciągu najbliższego roku wynagrodzenia zdecydowanej większości pracowników Huty Pokój S.A. i spółki Huta Pokój Konstrukcje wzrosną w sumie o 420 zł brutto – to najważniejsze postanowienie porozumienia płacowego podpisanego 3 grudnia z pracodawcą przez zakładowe organizacje związkowe.

Zgodnie z zapisami dokumentu podwyżka zostanie rozłożona na cztery etapy. Pierwszą jej część w wysokości 50 zł brutto pracownicy otrzymają w styczniu 2019 roku razem z wypłatą za grudzień. W czerwcu ich wynagrodzenia wzrosną o 100 zł brutto, a we wrześniu o 120 zł brutto. W listopadzie płace w zakładzie zostaną ponownie podniesione, tym razem o 150 zł brutto. – Nie do końca jestem zadowolony z zapisów tego porozumienia. Pracownicy z pewnością liczyli na więcej. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że rozmowy z pracodawcą były niezwykle trudne i trwały wiele miesięcy. Przez cały ten czas słyszeliśmy, że na nic nie ma pieniędzy. W końcu jednak coś nam się udało wynegocjować, na więcej nie było szans. Warto też przypomnieć, że to będzie pierwsza znacząca podwyżka od wielu lat – mówi Joachim Kuchta, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Podczas rozmów z pracodawcą uzgodniono, że podwyżki otrzymają pracownicy, których miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 4300 zł brutto. To oznacza, że wzrosną wynagrodzenia przeszło 600 spośród 830 pracowników zatrudnionych w Hucie Pokój oraz w spółce Huta Pokój Konstrukcje.

Jak zaznacza Joachim Kuchta, podpisanie porozumienia nie jest jednoznaczne z zakończeniem sporu zbiorowego na tle płacowym, który w zakładzie trwa od końca 2017 roku. – Spór zostanie zakończony dopiero wówczas, gdy pracownicy otrzymają ostatnią podwyżkę, czyli w grudniu przyszłego roku – dodaje przewodniczący zakładowej „S”.

Huta Pokój S.A. wraz ze spółką zależną Huta Pokój Konstrukcje wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. Zakład zajmuje się produkcją m.in. konstrukcji stalowych, kształtowników i profili zimnowalcowanych. W listopadzie i w grudniu tego roku huta przejęła dwie inne spółki zależne: Euroserwis i Euroblachę.

aga

źródło: http://www.solidarnosckatowice.pl