Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Polsko-niemiecki dialog metalowców

JAK SKUTECZNIE DZIAŁAĆ W OBRONIE PRACOWNIKÓW

23 sierpnia w siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” w Katowicach odbyło się spotkanie polskich struktur związkowych zrzeszających branżę Metalowcy: Konfederacja „Metalowcy” OPZZ i Sekretariat Metalowców NSZZ „Solidarność” z członkami zarządu i dyrekcji największego niemieckiego związku zawodowego IG Metall.
Przybyłych serdecznie powitali: Bogdan Szozda – przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” oraz Mirosław Grzybek przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników. Byli wśród nich przedstawiciele IG Metall: Wolfgang Lemb – członek zarządu, Olivier Höbel – dyrektor regionu Berlin-Brandenburgia-Saksonia, Horst Mund – dyrektor działu Transnacjonalnej Polityki Związkowej, Piotr Ostrowski – wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Dominik Kolorz – przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Bogdan Kaczmarek – sekretarz generalny Konfederacji Metalowcy, członkowie rady Konfederacji: Grzegorz Kosin, Marek Kijas (przewodniczący MSNZZ Pracowników z CMC Poland Sp. z o.o. i Spółek), Agnieszka Rejek dyrektor działalności gospodarczej związku CMC Poland, Waldemar Kościelny – zastępca przewodniczącego Rady Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność”, reprezentanci regionu i Sekretariatu Metalowców: Mirosław Grzywa, Mariusz Król, Franciszek Szymura, Henryk Szostak oraz Kazimierz Grajcarek koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu Pre_COP24.
Po krótkiej autoprezentacji uczestników głos zabrał przewodniczący Zarządu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, który przedstawił najważniejsze zagadnienia i wyzwania przed którymi stoi związek. Należą do nich: funkcjonowanie przemysłu energochłonnego w Polsce, realizacja Programu dla Śląska zapisanego w Programie Odpowiedzialnego Rozwoju, działalność Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego oraz realizacja stanowisk Rady Dialogu Społecznego.
Przewodniczący pozytywnie ocenił prowadzony dialog z rządem, choć jak stwierdził, w ostatnim czasie został on wyhamowany. Mam nadzieję, że zapowiedzi o wprowadzeniu od stycznia 2019 roku ulg dla przedsiębiorstw energochłonnych, a takimi są np. huty działające tu na Śląsku, zostaną zrealizowane i wprowadzone w życie. Nie możemy działać na globalnym rynku mając gorszą pozycję już na samym początku. Ceny energii winny być takie same dla wszystkich podmiotów w Europie. Czekamy więc z niecierpliwością na zmiany. Wiele deklaracji już było – teraz czekamy na czyny.
Dominik Kolorz omówił również działalność regionalnej struktury NSZZ „Solidarność”, którą kieruje i która zrzesza 85 tysięcy członków, a największym wyzwaniem stojącym przez związkiem jest znowelizowana i podpisana przez prezydenta RP ustawa o związkach zawodowych, która zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego pozwala na przynależność do związku każdego pracującemu, niezależnie od rodzaju umowy.
Strona niemiecka dopytywała o szczegóły proponowanych ulg dla przemysłu energochłonnego i współpracy na linii Rada Dialogu Społecznego – rząd. Wolfgang Lemb stwierdził, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej musi być powiązana z polityka przemysłową. Jesteśmy za ochroną klimatu, ale zbyt ambitne cele są po prostu nie realne do wprowadzenia.
W odpowiedzi Dominik Kolorz: Niska emisja to dziś już nie przemysł, który dokonał wielkiego skoku technologicznego. Smog to budownictwo komunalne i z tego musimy zdać sobie sprawę. Rząd chce w ciągu 10 najbliższych lat wydać ogromne pieniądze – bo aż 130 mld złotych na walkę ze smogiem. Co do ulg dla przemysłu energochłonnego, to w propozycjach jest wprowadzeni rekompensat związanych z CO2 oraz ulgi w opłatach przejściowych i jakościowych. Na dzień dzisiejszy nie znamy więcej szczegółów, ale będziemy się tej ważnej dla przyszłości przemysłu sprawie bacznie przyglądać.
Mirosław Grzybek przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce przedstawił dokonania związane z połączeniem dwóch Federacji: Metalowców i Hutników oraz obchodzonych jubileuszy.
– Ostatnie 1,5 roku to był okres wzmożonej pracy zespołów połączeniowych, ale dzięki wspólnej wizji nowej większej Federacji udało się nam wykonać ten pionierski ruch i 6 kwietnia bieżącego roku podczas Zjazdów Federacji Związków Zawodowych Metalowcy i Federacji Hutniczych Związków Zawodowych podjęliśmy decyzję o fuzji. W czerwcu została zarejestrowana nowa Federacja i od 18 września rozpoczynamy cykl wyborczy do rad okręgowych, na których wybrani zostaną przedstawiciel na I Zjazd Krajowy Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce. Byliśmy razem do 1949 roku i po prawie 70 latach znowu jesteśmy razem, bo razem możemy więcej – mówił przewodniczący. Następnie wręczył gościom z Niemiec oraz przedstawicielom „Solidarności” pamiątkowy medal upamiętniający połączenie Federacji i ich jubileusze.
Wolfgang Lemb podziękował za upominki, pogratulował odwagi życząc powodzenia w działalności nowej struktury związkowej oraz zwrócił uwagę, że to dobry kierunek na przyszłość zarówno dla związków w Polsce jak i całej Europie. Później dokonał prezentacji dokonań IG Metall z ostatniego okresu na tle sytuacji polityczno-gospodarczej Niemiec.
– Przez 6 miesięcy mieliśmy trudną sytuację w kraju. Nie było z kim rozmawiać. Nie było rządu, w końcu utworzono wielką koalicję CDU, CSU i SPD, jednak ta wielka koalicja nie jest tak wielka, bo ma zaledwie 52 proc. głosów w Bundestagu. Udało się nam wynegocjować układ zbiorowy dla branży metalowej i elektrycznej, który przewiduje jednorazową wypłatę 100 euro (marzec 2018), od 1 kwietnia podwyżkę płac na poziomie 4,3 proc, a od 2019 roku raz w roku dodatek w wysokości 27,5 proc. w gotówce lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy, a także jednorazową wypłatę 400 euro. Był to nasz duży sukces, który został przyjęty bardzo entuzjastycznie. Aby jednak doszło do porozumienia musieliśmy zorganizować strajki ostrzegawcze. W ostatnim czasie do naszego związku wstąpiło prawie 59 tysięcy pracowników. Dzięki sile oddziaływania jesteśmy widoczni i rząd się z nami liczy.
Przewodniczący Mirosław Grzybek zapytał o elastyczny czas pracy, nowe wyzwania związane z cyfryzacją, a co za tym idzie zagrożeniami utraty dotychczasowych miejsc pracy.
W odpowiedzi usłyszał: Elastyczność to duże wyzwanie stojące zarówno po stronie pracodawcy jak i związków. My mamy odmienne zdanie od pracodawcy. Uważamy, że pracownik ma prawo do czasu wolnego i odpoczynku. Co do kwestii zmniejszania zatrudnienia związanego z cyfryzacją i automatyzację procesów technologicznych, to jako IG Metall nie mamy niepokojących danych. Prowadzone są badanie przez socjologów i ich opinie są diametralnie różne. Jedni uważają, że postęp technologiczny nie jest zagrożeniem, a ani są zdania, że może to być poważny problem przed którym nie uciekniemy.
W kolejnej części spotkania dokonano analizy rozwoju organizacji związkowych i pozyskiwanie nowych członków w Polsce. Kazimierz Grajcarek zaprezentował propozycje polskich związków zawodowych dotyczącą polityki klimatycznej przed grudniowym Szczytem Klimatycznym COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach. Omówiono również migrację zarobkową w Unii Europejskiej, stanowisko IG Metall ws. polityki klimatycznej i energetycznej.

Przemysław Szwagierczak
„Magazyn Hutniczy”

G. Ibrom Migracja

Wolfgang Lemb_Polityka klimatyczna