Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Polityka obronna UE konferencja

W dniach 12 i 13 lipca br w Brukseli odbyła się konferencja organizowana przez industriAll Europa i Syndex pt. „Polityka obronna UE: w kierunku większej integracji przemysłowej. Jak przewidzieć zmiany dla pracowników?

W konferencji brali udział przedstawiciele związków zawodowych z kilku krajów europejskich: Francji, Niemiec Holandii Hiszpanii, Portugalii, Włoch oraz z Polski. Zaproszeni byli również przedstawiciele Europarlamentu oraz paneliści. Sekretariat Metalowców reprezentowali Zdzisław Goliszewski i Wiesław Janusz Lewandowski.
Poruszano wiele spraw dotyczących europejskiego przemysłu obronnego: zamówień, technologii, transferu technologii, kompetencji, ekonomiki produkcji zbrojeniowej, a także podziału zamówień pomiędzy państwami UE. Podkreślano, że powinny decydować kompetencje i umiejętności, a także miejsca pracy w krajach UE. Zwracano uwagę na duże zakupy poza Unią, głównie uzależnianie się od USA. Dyskutowano również o Europejskich Radach Pracowników, sposobie ich pracy, metodach dotarcia do pracowników i uzyskiwaniu informacji.
W siedzibie NATO przedstawiono obecną sytuację w kontekście wojny w Ukrainie, zwrócono uwagę na różnicę w relacjach NATO – Rosja po dojściu do władzy Putina. Mocno podkreślono znaczenie NATO, a szczególnie zasady jego działania. Zaznaczono, że należy skończyć z „pasażerami na gapę” i wszyscy członkowie muszą wywiązywać się z zobowiązań łożenia odpowiednich środków na wspólne bezpieczeństwo. Nie można narzekać na Amerykanów, a jednocześnie liczyć tylko na ich parasol bezpieczeństwa. Mając na względzie koszt nowoczesnego sprzętu podkreślono znaczenie realizacji wspólnych przedsięwzięć obronnych w celu jego ograniczania.

skpz