Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Płace w VW Poznań rosną. „Solidarność” wynegocjowała podwyżki

Zarząd spółki Volkswagen Poznań oraz komisja zakładowa NSZZ „Solidarność” zakończyły negocjacje płacowe. Ich wynikiem jest porozumienie, w myśl którego pensje pracowników Volkswagen Poznań od 1 lipca br. wzrosną o 8,2%, a od stycznia 2024 r. o kolejne 4,5%. Ponadto zagwarantowano utrzymanie zatrudnienia dla 8500 osób do końca 2024r.

Załoga została objęta wzrostem wynagrodzeń o 3,7% w styczniu 2023 r., jednakże w wyniku podjętych rozmów, od 1 lipca br. wynagrodzenia podstawowe wszystkich pracowników Volkswagen Poznań wzrosną o kolejne 8,2%, a od 1 stycznia 2024 r. o 4,5% – łącznie 12,7%.

Dodatkowo pracownicy otrzymają bonusy w wysokości 6000 złotych brutto w czerwcu br. oraz 4000 złotych brutto w lutym roku następnego. W porozumieniem utrzymano także pozostałe składniki wynagrodzeń w 2024 roku na poziomie z 2023 roku. Z majową pensją w tym roku pracownicy odbiorą także bonus wakacyjny w wysokości 100% wynagrodzenia zasadniczego, a w grudniu bonus świąteczny do 70% wynagrodzenia zasadniczego. Podtrzymano także premie miesięczne, premie roczne, dodatki nocne, zwaloryzowane dodatki zmianowe i stanowiskowe oraz pakiet świadczeń niefinansowych, np. stały dostęp do opieki medycznej i specjalistów w przychodniach zakładowych, czy pakiet medyczny. Wyższe płace mają także wpływ na wyższą kwotowo składkę na PPE, która wynosi 3,5% miesięcznego wynagrodzenia całkowitego.

Negocjacje podsumował Piotr Olbryś, przewodniczący „S” w VW Poznań:

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” powiedział, że „inflacja dała się we znaki społeczeństwu, ale tam gdzie jest związek zawodowy Solidarność, to podwyżki są na tyle skuteczne, że w jakimś stopniu, nie w 100 proc., ale rekompensują tę inflację”.

W Volkswagen Poznań gdzie do NSZZ „Solidarność” należy prawie 6 tysięcy pracowników te słowa potwierdzają wyniki negocjacji płacowych. Pomimo tego, że ostatnie porozumienie płacowe
z października 2021 roku obowiązuje jeszcze do końca 2023 roku, wynegocjowaliśmy w drugiej połowie 2022 roku tzw. wyrównanie inflacyjne. Dodatkowo, poprzez podjęte negocjacje płacowe już w pierwszym kwartale br., pracownicy objęci zostaną kolejnym wzrostem wynagrodzeń w roku 2023 oraz w roku następnym. Zawarte porozumienie obowiązywać będzie do końca 2024 roku.

Najważniejszym punktem i podstawą rozmów było maksymalne zabezpieczenie miejsc pracy, dlatego również do końca 2024 zostanie przedłużona gwarancja zatrudnienia dla 8500 stałych pracowników.

Oprócz tego zagwarantowano wszystkim pracownikom m.in. kilkukrotny wzrost wynagrodzeń zasadniczych, bonusy świąteczne i wakacyjne oraz wyrównania inflacyjne.

Kolejne negocjacje płacowe zaplanowaliśmy na druga połowę przyszłego roku.

fot. OM NSZZ „Solidarność” Volkswagen Poznań
Tysol.pl
https://www.solidarnosc.org.pl