Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Opinia NSZZ Solidarność o projekcie dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej

28 października 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (COM (2020) 682 final). Projekt przygotowany przez Komisję Europejską NSZZ Solidarność wita z zadowoleniem, gdyż jest to ważny krok w kierunku implementacji zasad europejskiego filaru praw socjalnych odnoszących się do uczciwych warunków pracy, w tym wprowadzenia uczciwej płacy minimalnej i promowania efektywnych rokowań zbiorowych.

Projekt dyrektywy służy budowaniu społecznego wymiaru procesu integracji europejskiej. Z polskiej perspektywy najważniejsze jest zapisane w projekcie wzmocnienie roli rokowań zbiorowych i negocjacyjnego kształtowania stosunków pracy, a więc tego czego brakuje w naszym kraju. Związek widzi jednocześnie potrzebę dalszych prac nad redakcją zapisów w pewnych obszarach. Na obszary te wskazuje Decyzja Prezydium KK NSZZ Solidarność z dnia 3 listopad 2020 r. 178/ 20 (załącznik).

Należy podkreślić, że pandemia unaocznia kluczową rolę często nisko wynagradzanych pracowników sektora opieki, transportu czy handlu. Potrzebujemy stabilnej struktury zapewniającej wzrost wynagrodzeń co gwarantuje zachowanie niezbędnego dla odbudowy gospodarek popytu wewnętrznego. Szczególnie w obecnym trudnym okresie walki z pandemią potrzebujemy działań, które określą społeczny wymiar odbudowy ekonomii i umocowania jej na zasadach społecznej gospodarki rynkowej.

Poniżej w załączniku projekt dyrektywy w języku polskim i decyzja prezydium KK.

bs
fot.money.pl