Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Nowy śmigłowiec na 70-lecie Świdnika

PZL-Świdnik ma zamiar produkować nowe Polskie Śmigłowce Wielozadaniowe. Dziś w świdnickich zakładach odbyła się prezentacja nowego helikoptera. Jednym z zaproszonych gości był przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Prezentowana dziś w Świdniku maszyna to wojskowa wersja śmigłowca AW139. Maszyna będzie mogła polecieć z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Śmigłowce AW139W mogłyby być wykorzystywane przez Wojsko Polskie. Właśnie o wojskowe zamówienia będzie w najbliższym czasie starał się świdnicki zakład.

– Produkcja takich śmigłowców to z jednej strony szansa, by w polskim wojsku pojawiła się znów maszyna, która jest produkowana w Polsce. Z drugiej – szansa dla niemal 3000 osób zatrudnionych w zakładzie na pracę na następne dziesięciolecia – przekonuje Andrzej Kuchta, przewodniczący „Solidarności” w PZL-Świdnik.

Dodaje, że to szansa na rozwój nie tylko dla Świdnika i Lubelszczyzny, ale także dla wielu innych zakładów z różnych stron Polski. One bowiem mogłyby produkować elementy wyposażenia do śmigłowca.

Oprócz Piotra Dudy, w spotkaniu w Świdniku uczestniczyli także m.in. politycy i lubelscy samorządowcy. Goście mieli m.in. okazję skorzystać z przelotu prezentowanym śmigłowcem.
Po uroczystej prezentacji Piotr Duda spotkał się z pracownikami PZL-Świdnik. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o emeryturach stażowych. Pod projektem obywatelskim dotyczącym takich emerytur „Solidarność” zbiera obecnie podpisy.

W tym roku świdnicki zakład obchodzi siedemdziesiątą rocznicę powstania.

fot. J. Gański
https://www.solidarnosc.org.pl