Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Liberty Steel: Nieodpowiedzialne zarządzanie zagraża strategicznej produkcji stali w Europie

Związki zawodowe z całego świata wzywają do zakończenia nieodpowiedzialnego zarządzania w GFG Alliance/Liberty Steel

Po kryzysowym spotkaniu ze związkami zawodowymi GFG Alliance/ Liberty Steel z całego świata, industriAll Europe i IndustriALL Global Union – reprezentujące miliony pracowników przemysłu wydobywczego, energetycznego i wytwórczego w Europie i na świecie – wzywają do położenia kresu nieodpowiedzialnemu zarządzaniu pana Gupty, zagrażającemu strategicznej produkcji stali w Europie.

Europejskie zakłady GFG Alliance / Liberty Steel doświadczają największego kryzysu:

– Ponieważ kilka wielkich pieców działa na biegu jałowym, moce produkcyjne są na dramatycznie niskim poziomie.
– ponad 20 000 hutników w Czechach, Polsce, Rumunii, Belgii, Luksemburgu, Włoszech i na Węgrzech pozostaje bez pracy lub nerwowo czeka na to, co przyniesie im przyszłość.
– sytuacja w Czechach jest katastrofalna: oprócz 6 000 pracowników w Ostrawie czekających na informację, czy i kiedy produkcja zostanie wznowiona, zagrożonych jest 30 000 pośrednich miejsc pracy i 117 podwykonawców. W ubiegłym tygodniu czeski Minister Przemysłu i Handlu wystosował formalne pismo do pana Gupty, grożąc podjęciem kroków prawnych.
– Obecnie potrzeba milionów euro na naprawę szkód w europejskich zakładach stalowych, wznowienie produkcji i inwestycje w ekologiczną stal.

Pomimo ostrzeżeń związków zawodowych kierowanych do krajowych i europejskich władz publicznych o niegospodarności pana Gupty oraz po wielokrotnych, bezskutecznych prośbach o spotkanie pana Gupty z globalną delegacją związków zawodowych – związki zawodowe GFG Alliance / Liberty Steel przechodzą do ofensywy i wzywają:

– Pana Guptę do zapewnienia pełnej przejrzystości, w tym w sprawie skonsolidowanych finansów GFG Alliance.
– Komisję Europejską do powołania kryzysowej grupy zadaniowej w celu obrony produkcji stali w Europie.
– Rządy krajowe, aby uzależniły przyznanie finansowania publicznego panu Gupta od spełnienia warunków społecznych i zobowiązania do realizacji planów przemysłowych.

Judith Kirton-Darling pełniąca obowiązki Wspólnego Sekretarza Generalnego industriAll Europe:

„Pracownicy w zakładach GFG osiągnęli punkt krytyczny. Nasz przemysł stalowy jest strategiczny – kluczowy dla działań na rzecz klimatu i naszego bezpieczeństwa. Nie powinien być zabawką dla nieodpowiedzialnych właścicieli – nasza przyszłość przemysłowa jest zbyt ważna. Mamy trudny czas dla hutników w całej Europie, jednak w zakładach GFG pracownicy są ofiarami niewłaściwego zarządzania przedsiębiorstwem oraz braku inwestycji i szacunku”.

Christina Olivier, zastępca sekretarza generalnego IndustriALL Global Union:

„Sytuacja w GFG Alliance / Liberty Steel to nie tylko kryzys; to wyraźne wezwanie do pilnych, zbiorowych działań. Żądamy natychmiastowej, kompleksowej odpowiedzialności ze strony kierownictwa, aby zapobiec katastrofie, która zagraża tysiącom miejsc pracy i samej strukturze naszej przemysłowej przyszłości. Nadszedł czas na solidarność; musimy zjednoczyć się na całym świecie, aby bronić naszych pracowników i przetrwania przemysłu stalowego”.

https://news.industriall-europe.eu