Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Koniec motoryzacji w Bielsku-Białej? Stellantis likwiduje zakład

Z dniem 3 stycznia br., zakład FCA Powertrain w Bielsku-Białej został postawiony w stan likwidacji. Zwolnienia grupowe obejmą prawie 500 pracowników fabryki.

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie organizacji związkowych z dotychczasowym dyrektorem FCA Powertrain, a obecnie likwidatorem, Andrzejem Tokarzem, który poinformował o przejściu Spółki w stan likwidacji.

„Jest to dla nas spodziewana, ale przez to nie mniej gorzka wiadomość – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca „Solidarności” w polskich zakładach Stellantis – O problemach spółki wiedzieliśmy doskonale od dłuższego czasu, sami ich doświadczaliśmy podczas wymuszonych przestojów w produkcji. Ta decyzja kończy długi okres niepewności, w którym funkcjonowaliśmy od kilku lat.”

Warto zauważyć, że po przeniesieniu części produkcji grupy Stellantis poza europejski obszar gospodarczy, m. in. do Brazylii i Maroka, jak również w wyniku spadku zamówień na silniki spalinowe, będącym pokłosiem wprowadzanych przez Komisję Europejską regulacji dotyczących emisji, zwolnienia w samochodowym gigancie dotyczą pracowników w całej Unii Europejskiej. W Niemczech, Austrii i Włoszech zlikwidowanych zostanie kilka tysięcy miejsc pracy.

„Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu naszych pracowników, którzy całą swoją karierę zawodową związali z bielsko-bialskim zakładem to dramatyczna sytuacja – kontynuuje Wanda Stróżyk – Obecnie będziemy, jako Związek Zawodowy „Solidarność” koncentrowali się na wynegocjowaniu dla pracowników jak najlepszych warunków odejścia z pracy, czyli dodatkowych odpraw lub zapewnieniu im pomocy i wsparcia firmy w znalezieniu zatrudnienia w zakładach Stellantis w Tychach, Gliwicach i Skoczowie. Oczekujemy, że nowy pakiet dla pracowników nie będzie ustępował temu, który udało nam się wynegocjować rok temu”

W roku ubiegłym, dzięki zaangażowaniu „Solidarności”, uzyskano dodatkowe świadczenia dla grupy 300 zwalnianych pracowników. Obecne zwolnienia grupowe obejmą 468 osób.

Czy w ten sposób dobiega końca historia zakładów motoryzacyjnych w Bielsku-Białej? Na ten moment nie można tego przesądzić. Na terenie dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych działa wiele innych zakładów, których produkcja odpowiada potrzebom rynkowym a ich sytuacja jest stabilna. Jednocześnie postawienie spółki FCA Powertrain w stan likwidacji nie blokuje możliwości nabycia jej przez inny podmiot z branży motoryzacyjnej. W pełni wyposażone hale produkcyjne, powierzchnie magazynowe i zaplecze logistyczne mogą być interesującym aktywem. Niemniej, biorąc pod uwagę, tendencje w światowej motoryzacji, znalezienie kupca lub inwestora może nie być sprawą łatwą. Do tematu będziemy wracać.

pp

https://www.solidarnosc.org.pl