Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Kongres Metalowców wybrał nowe władze

Delegaci XXXII sprawozdawczo-wyborczego Kongresu Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność” na posiedzeniu w dniu 26 czerwca br. dokonali wyboru władz na kadencję 2023-2028. Na czele Rady Sekretariatu stanie Grzegorz Pietrzykowski, szef największej sekcji przemysłu motoryzacyjnego, który w bieżącej kadencji zamierza rozbudować struktury Sekretariatu, wzmocnić rolę trójstronnych zespołów branżowych, a także utrzymać i rozwinąć współpracę w ramach międzynarodowego ruchu związkowego.

Podziękowania i gromkie brawa otrzymał ustępujący Przewodniczący Bogdan Szozda, który tę funkcję pełnił  13 lat.

W obradach Kongresu uczestniczyły Christine Olivier z IndustriALL Global Union i Judith Kirton-Darling z industriAll European Trade Union, które w swoich wystąpieniach przedstawiły działania podejmowane przez obie federacje przemysłowe. Nie zabrakło przedstawicieli związków zawodowych, z którymi ściśle współpracujemy choćby w ramach Regionu Wschodniego industriAll Europa – czeskiego OS KOVO, słowackiego OZ KOVO i węgierskiego VASAS.

Przybyły na obrady Piotr Duda przedstawił działania Komisji Krajowej, które doprowadziły do podpisania 7 czerwca porozumienia z rządem, a także poszczególne jego zapisy dot. m. in. wprowadzenia emerytur pomostowych, czy ustawowej ochrony działaczy związkowych. „Branża metalowa, obok górnictwa i energetyki jest bardzo istotną dziedziną naszej gospodarki. To oręż związku zawodowego. Ale tu skupiają się też problemy poszczególnych branż. Problemów bardzo dużo” – powiedział Piotr Duda.