Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej przejrzystości wynagrodzeń

4 marca 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej przejrzystości wynagrodzeń.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, powiedziała: taka sama praca zasługuje na takie samo wynagrodzenie. Aby zapewnić równe wynagrodzenie, niezbędna jest przejrzystość. Kobiety muszą wiedzieć, czy są sprawiedliwie traktowane przez pracodawców. Jeżeli tak nie jest, muszą mieć możliwość podjąć walkę i uzyskać to, na co zasługują.

Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Vera Jourová podkreśla: Chcemy wzmocnić pozycję osób starających się o pracę i pracowników, udostępniając narzędzia pozwalające na domaganie się sprawiedliwego wynagrodzenia oraz dochodzenie swoich praw. Pracodawcy muszą zadbać o przejrzystość, jeżeli chodzi o ich politykę płac.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, pracodawcy będą musieli przedstawić informacje o początkowym poziomie wynagrodzenia lub jego przedziale w ogłoszeniu o naborze lub przed rozmową kwalifikacyjną. Pracodawcy nie będą mogli zadawać potencjalnym pracownikom pytania o wynagrodzenie otrzymywane przez nich w przeszłości.

Pracownicy będą natomiast mieli prawo do zwrócenia się do pracodawcy o informacje dotyczące indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średniego poziomu wynagrodzenia w podziale na płeć w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości.

Zgodnie z propozycją, pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób będą musieli publikować informacje na temat zróżnicowania wynagrodzeń pracowników płci żeńskiej i męskiej w swoich przedsiębiorstwach. Na potrzeby wewnętrzne powinni również udostępniać informacje dotyczące zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w podziale na kategorie pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości.

Jeżeli sprawozdania wykażą zróżnicowanie wynagrodzeń ze względu na płeć na poziomie co najmniej 5 proc., a pracodawca nie może uzasadnić różnicy czynnikami neutralnymi pod względem płci, taki pracodawca będzie musiał przeprowadzić ocenę wynagrodzenia we współpracy z przedstawicielami pracowników.

Komisarz ds. równości, Helena Dalli, dodaje: Wniosek w sprawie przejrzystości wynagrodzeń jest ważnym krokiem w kierunku egzekwowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Dzięki niemu pracownicy będą mogli dochodzić prawa do równego wynagrodzenia. Pozwoli on także na zakończenie dyskryminacji ze względu na płeć w kontekście wynagrodzeń, a także na wykrywanie i zwalczanie problemu, który pragniemy wyeliminować od czasu przyjęcia traktatu rzymskiego w 1957 r.

Odpowiadając na propozycję, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Konfederacji Związków zawodowych Esther Lynch podkreśla, że potrzebna jest dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, która mogłaby przyspieszyć postęp w kierunku równości płac kobiet i mężczyzn. Opublikowana dzisiaj dyrektywa zawiera wiele dobrych zasad, ale obawia się że może zawieść przez niepełne narzędzia, aby działała w praktyce.

bs

https://www.solidarnosc.org.pl