Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Komisja Europejska przedstawiła plan wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych

4 marca 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła plan wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych. Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych przedstawia konkretne kroki mające na celu jego dalsze wdrażanie w ramach wspólnych wysiłków państw członkowskich i UE, przy aktywnym zaangażowaniu partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego. Przedstawiono w nim również główne cele UE w zakresie zatrudnienia, umiejętności i ochrony socjalnej, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.

W planie działania określono trzy główne cele, które UE powinna osiągnąć do 2030 r.:

co najmniej 78 proc. osób w wieku 20–64 lat powinno mieć zatrudnienie;
co najmniej 60 proc. wszystkich osób dorosłych powinno każdego roku uczestniczyć w szkoleniu;
liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym powinna zmaleć o co najmniej 15 mln.
Nowe główne cele na 2030 r. są spójne z celami zrównoważonego rozwoju ONZ.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podkreślił, że ożywienie gospodarcze w Europie musi być sprawiedliwe, a także sprzyjać włączeniu społecznemu i tworzeniu miejsc pracy. Dlatego Komisja proponuje ambitny program wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych i zachęca państwa członkowskie do aktywnego wspierania zatrudnienia na etapie odbudowy po kryzysie związanym z COVID-19.

Odpowiadając na plan działań Komisji Europejskiej sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini powiedział: Nadszedł czas na sprawiedliwszą społecznie Europę. Potrzeba bardziej socjalnej Europy nigdy nie była silniejsza. Kryzys Covid- 19 ujawnił problemy gospodarki zbudowanej na niepewnej pracy, niskich płacach i źle finansowanych usługach publicznych.

Związki zawodowe naciskają na plan działania mający na celu wdrożenie Filaru od czasu jego przyjęcia cztery lata temu. Publikacja planu działania jest mile widziana i bardzo potrzebna.

Sekretarz Konfederacji EKZZ Liina Carr dodaje: Plan działania zawiera większość środków i narzędzi, których oczekiwaliśmy, w tym ambitne cele dotyczące zatrudnienia, umiejętności oraz fundamentalne inicjatywy legislacyjne, które zdecydowanie popieramy. Potrzebne są jednak bardziej zdecydowane propozycje, aby zapobiec wszelkim formom niepewnej pracy, wspólne normy UE w zakresie zabezpieczenia społecznego, a także zobowiązanie do dalszego nadzwyczajnego wsparcia zatrudnienia i wynagrodzeń do czasu rozpoczęcia prawdziwego ożywienia gospodarczego.

bs
fot.pixabay.com