Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

rozpoczęła się kampania mającą na celu ukazanie pozytywnego wpływu negocjacji zbiorowych na zapewnienie lepszego życia pracownikom.
W spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się w 26 października 2019r. Brukseli wzięli udział posłowie do Parlamentu Europejskiego z całego spektrum politycznego, przedstawiciele prezydencji fińskiej i Komisji Europejskiej. Obecni byli także pracownicy, liderzy związków zawodowych i przedstawiciele pracodawców z całej Europy.Kampania jest prowadzona pod hasłem „Razem w pracy”. Trwać będzie od września 2019 r. do marca 2020 r. i jest skierowana do wszystkich pracowników, ze szczególnym naciskiem na kobiety, młodzież i osoby o niepewnym charakterze zawodowym. Będzie także dążyć do wywarcia wpływu na pracodawców i decydentów.
Luc Triangle, Sekretarz Generalny industriAll Europe, otwierając spotkanie, powiedział:

„Zbyt często dyskusje na temat poziomu życia ignorują negocjacje zbiorowe, usuwając pośrednictwo pracowników w polepszaniu własnego życia. Ta kampania ma na celu zaradzenie temu poprzez umiejscowienie pracowników na pierwszym planie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci układy zbiorowe uległy erozji w całej Europie. Po kryzysie, który rozpoczął się w 2008r., zarówno rządy krajowe, jak i instytucje europejskie świadomie zaatakowały układy zbiorowe. To spowodowało, że wielu pracowników nie mogło się bronić i doprowadziło do wzrostu niepewnej pracy i ubóstwa pracujących. To się musi skończyć. Pracodawcy, szczególnie w Europie Wschodniej, muszą usiąść przy stole negocjacyjnym. Rządy i Komisja muszą przestać wspierać polityki podważające negocjacje zbiorowe, takie jak narzucanie kwot reprezentatywności lub ograniczanie ich tylko do poziomu przedsiębiorstwa”.

W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział przedstawiciele naszego Sekretariatu: Przewodniczący Bogdan Szozda i Dorota Wilczyńska członkini Komitetu ds. układów zbiorowych i polityki społecznej industriAll Europe.

fot. Together at Work – industriAll Europe
Gabrielle Bischoff (MEP S&D Germany)

filmik promujący kampanię https://www.youtube.com.be