Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Kampania Just Transition

Dzisiaj związki zawodowe przemysłu wytwórczego, górnictwa i energetyki, pod parasolem industriAll European Trade Union, rozpoczynają ogólnoeuropejską mobilizację, wzywając instytucje europejskie i rządy krajowe do wprowadzenia fundamentalnych ulepszeń w wymiarze społecznym Zielonego Ładu. Kampania odbędzie się w dniach 25 października – 10 listopada 2021 roku.

W czasie, gdy Europa przygotowuje się do wdrożenia Zielonego Ładu i rozwiązań uzgodnionych w ramach pakietu Fit for 55, 25 milionów pracowników produkcyjnych w Europie stoi potencjalnie w obliczu restrukturyzacji i utraty miejsc pracy z powodu zielonej transformacji naszego przemysłu – zaostrzonej przez kryzys COVID-19, cyfryzację, handel i zmiany rynkowe.

Związki zawodowe popierają działania na rzecz klimatu, ale nalegają, by ekologicznej transformacji – najbardziej znaczącej zmianie w przemyśle od czasów rewolucji przemysłowej – towarzyszył równie potężny program społeczny, gwarantujący sprawiedliwą społecznie transformację i inwestycje w nowe miejsca pracy.

Michael Vassiliadis, przewodniczący industriAll Europe: „Transformacja może być realną szansą na dobrą pracę w przemyśle – ale tylko wtedy, gdy odważnie zainwestujemy, zmodernizujemy infrastrukturę i tereny przemysłowe oraz stworzymy miejsca pracy. Politycy muszą teraz przygotować grunt pod dekadę odnowy przemysłu. Ci, którzy chcą zorganizować transformację wyłącznie poprzez zakazy i cele stopniowego wycofywania, dławią europejski motor dobrobytu i ryzykują przewroty społeczne”.

Luc Triangle, Sekretarz Generalny industriAll Europe:

„Pracownicy muszą zobaczyć, jak konkretnie można osiągnąć sprawiedliwą transformację. Chcą wiedzieć, jakie będą ich przyszłe miejsca pracy, jakie miejsca pracy będą miały ich dzieci oraz jaka będzie przyszłość ich społeczności i regionów. Plany sprawiedliwych przemian muszą być konkretne i przynoszące efekty. Ekologiczna transformacja to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale przede wszystkim wyzwanie społeczne dla milionów pracowników, których ona dotyczy. Jeżeli nie uda nam się przeprowadzić sprawiedliwej transformacji, zagrożona będzie regionalna i polityczna spójność Europy”.

Związki zawodowe sformułowały wspólne żądania i zorganizują szereg działań i wydarzeń w całej Europie, począwszy od kampanii informacyjnych na poziomie przedsiębiorstw, kampanii w mediach społecznościowych, konferencji, szkoleń, publikacji w mediach, kampanii listowych i spotkań informacyjnych z politykami krajowymi, po krajowe wiece i marsze protestacyjne. Dwutygodniowa mobilizacja zakończy się 10 listopada imprezą związkową zorganizowaną przez industriAll Europe i jej organizację siostrzaną IndustriALL Global Union na COP26, czyli Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Glasgow w 2021 r.

https://news.industriall-europe.eu