Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Demokracja musi powrócić do Myanmar

Minęły dwa lata od przejęcia władzy przez wojsko w Myanmar. Pracownicy ryzykują życiem, aby przywrócić demokrację, dlatego musimy nadal wyrażać sprzeciw i demonstrować solidarne wsparcie.

Sytuacja pracowników w Myanmarze drastycznie pogorszyła się po przewrocie wojskowym w lutym 2021 roku. Działalność większości związków zawodowych jest obecnie zakazana, a wielu pracowników, którzy kiedyś byli chronieni przez układy zbiorowe, zostało zwolnionych i zastąpionych przez pracowników dorywczych bez żadnych praw.

Po przewrocie wojsko zaczęło rozprawiać się ze związkami i ich członkami, stosując brutalne ataki i aresztowania.

Obecnie jest ponad 60 działaczy związkowych uwięzionych na podstawie sfingowanych zarzutów, którzy muszą zostać natychmiast uwolnieni.

Inwestycje mają długoterminowy wpływ na prawa pracownicze. We wrześniu 2021 roku IndustriALL rozpoczął kampanię dezinwestycyjną, wzywając wszystkie działające tam firmy do zaprzestania działalności i nie składania nowych zamówień.

Pisząc do wszystkich firm z reprezentowanych przez nas sektorów działających w Myanmarze, kładziono nacisk na fakt, że due diligence nie jest możliwe w kraju rządzonym przez reżim wojskowy i gdzie nie mogą działać związki zawodowe. Niektóre firmy rzeczywiście wycofały się wcześniej, wśród nich są Total, Chevron, Woodside, Telenor, Tesco, Benetton, Aldi South, C&A.

Pod koniec ubiegłego roku z kilkoma markami odzieżowymi rozpoczęto rozmowy na temat odpowiedzialnego wyjścia z kraju, a kilka marek, w tym Primark i New Look, przestało składać nowe zamówienia Myanmar.

„W pewnym sensie jest postęp” – mówi sekretarz generalny IndustriALL Atle Høie. „Ale wojsko nadal bezprawnie sprawuje władzę w Myanmarze i wciąż łamie prawa człowieka i pracowników, więc musimy utrzymać presję”.

Światowe związki zawodowe wzywają do jednoznacznego uznania Narodowego Rządu Jedności Myanmaru (NUG) na poziomie międzynarodowym i krajowym, jako jedynego i prawdziwego demokratycznego rządu narodu Myanmaru.

„Uznając NUG, zabezpieczamy prawa człowieka i związki zawodowe pracujących w Myanmarze i raz na zawsze kładziemy kres brutalnej dyktaturze junty wojskowej i fałszywemu przedstawianiu kraju przed społecznością międzynarodową.”
(Oświadczenie światowych związków zawodowych, październik 2022)

Rok po wojskowym zamachu stanu, globalny ruch związkowy zobowiązał się nie spocząć, dopóki władza nie zostanie zwrócona ludziom.

Mówi Atle Høie:

„Minął kolejny rok, w którym ludność Myanmaru nadal płaci wysoką cenę z rąk brutalnej junty wojskowej. W tę rocznicę dołączcie do nas ponawiając apel, że demokracja musi powrócić do Myanmaru.”

https://www.industriall-union.org