Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Coroczna Konferencja EKZZ dot. europejskich rad zakładowych

W dniach 10 i 11 października br. w Brukseli, już po raz 17 miała miejsce coroczna Konferencja Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych dot. europejskich rad zakładowych.
W konferencji udział wzięło 200 uczestników, głównie reprezentantów europejskich rad zakładowych, w tym przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z Lacroix, Opla, poznańskiego Volkswagena i Sekretariatu Metalowców. Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem „Więcej demokracji w pracy”, mając na względzie postępującą cyfryzację, czy nowy pakiet prawa spółek wskazano na konieczność dostosowania Dyrektywy o erz, podnoszono kwestię wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE i związanych z tym konsekwencji, głównie w kwestii dalszego uczestnictwa przedstawicieli Wielkiej Brytanii w europejskich radach zakładowych. Przedstawiono też postulaty i oczekiwania EKZZ wobec nowej Komisji Europejskiej i europarlamentarzystów, którzy wybrani zostaną w maju przyszłego roku.

„Nasze branże stoją w obliczu burzliwych czasów, w obliczu różnorodnych wyzwań związanych z szybką transformacją cyfrową, adaptacją do zmian klimatu, coraz większą globalizacją i niepewnością polityczną (Brexit, nadchodzące wybory europejskie …). Wielonarodowe firmy w naszych sektorach podlegają zatem ciągłej restrukturyzacji. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy prawa do zaangażowania się na wczesnych etapach wdrażania i umacniania planów restrukturyzacji, ponieważ jest to jedyny sposób na społecznie odpowiedzialne przewidywanie i zarządzanie zmianami „, stwierdził Luc Triangle – sekretarz generalny industriAll European Trade Union – federacji, która poparła inicjatywę Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych na rzecz zwiększenia demokracji w pracy. Z tej okazji europejski apel podpisany przez ponad 900 związkowców, polityków i pracowników akademickich, w tym posłów do PE, byłych premierów i przywódców związków zawodowych, został przekazany posłom do Parlamentu Europejskiego podczas pikiety pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w dniu 10 października 2018r.

BP

więcej informacji i zdjęcia z pikiety https://news.industriall-europe.eu
oraz https://www.flickr.com/photos/etuc-ces/sets/72157702103503824