Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Wspólny Apel do rządów i europarlamentarzystów

Kolejne z cyklicznych spotkań hutniczych związków zawodowych z Polski, Czech i Słowacji z udziałem Mirosława Motyki Prezesa HIPH i jego czeskiego odpowiednika Daniela Urbana odbyło się 21-22 września br. w Zakopanem.
W trakcie spotkania poruszono wyzwania i problemy z jakimi boryka przemysł hutniczy, jak odchodzenie od paliw kopalnych i przechodzenie na źródła odnawialne i energię jądrową, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych czy kontrowersyjny pakiet „Fit For 55”,
Padło stwierdzenie, że UE sama się „zamyka” i na własne życzenie pogrąża się w niemocy energetycznej.
Na zakończenie zebrani przyjęli Wspólny Apel w którym podniesione są kwestie obniżania kosztów energii elektrycznej dla przemysłu, ochrony rynku poprzez uszczelnienie mechanizmu CBAM, rozwoju technologii CCS/CCU, zapobiegania wywozu złomu z UE.
Apel skierowany jest do przedstawicieli rządów i eurodeputowanych dla ich wspólnego wystąpienia na Forum Komisji Europejskiej i Parlamentu EU, będzie również przedstawiony 4 października br. na Komitecie ds. Stali IndustriAll Europa w Brukseli, zebrani apelują też do central krajowych i europejskich związków zawodowych o pełne poparcie Wspólnego Apelu.
A. Gębara

Wspólny Apel