Partnerzy:
zoom
zoom
logo
ajax loader

Kategorie

Archiwalne

Związki zawodowe w ArcelorMittal nadal domagają się prawdziwego dialogu

1 lipca, 2021 r. globalna sieć związkowa ArcelorMittal zgromadziła w dniach 29-30 czerwca 90 liderów z około 30 związków zawodowych z 15 krajów na spotkaniu online, aby omówić zagrożenia, w szczególności wzrost liczby wypadków w miejscu pracy i dialog społeczny na wszystkich szczeblach.

Odbyły się ożywione dyskusje na temat stosunków pracy i dialogu społecznego, którego brakuje zwłaszcza na poziomie międzynarodowym. W maju 2 500 pracowników ArcelorMittal w Kanadzie rozpoczęło zwycięski strajk z powodu wynagrodzeń, emerytur i złamanych obietnic.

Uczestnicy z przerażeniem zauważyli, że pogarszające się warunki bezpieczeństwa i higieny pracy powodują lawinowy wzrost liczby ofiar śmiertelnych w zakładach ArcelorMittal. Wypadki śmiertelne miały miejsce w Kazachstanie, Hiszpanii, na Ukrainie, w Polsce i RPA.

Uczestnicy podzielili się informacją o kilu sporach na całym świecie: w Brazylii, Europie, Kanadzie i na Ukrainie, i zażądali utworzenia funkcjonującej globalnej struktury, która zajęłaby się rozwiązywaniem konfliktów, jeśli dialog społeczny na poziomie lokalnym zawiedzie.

Bart Wille, wiceprezes wykonawczy i szef działu zasobów ludzkich w grupie ArcelorMittal, przedstawił kluczowe zagadnienia, takie jak strategia grupy ArcelorMittal dotycząca dekarbonizacji i zielonej stali. Zmieni to warunki i wpłynie na miejsca pracy około 170 tys. pracowników. Mimo chęci dyskusji z uczestnikami, ArcelorMittal podtrzymuje stanowisko, że lokalne konflikty należy rozwiązywać tam, gdzie się pojawiają, a dodatkowa globalna struktura nie jest postrzegana jako konieczna.

Uczestnicy spotkania powtórzyli, że Deklaracja 2020 jest nadal aktualna i że w zakładach ArcelorMittal na całym świecie musi istnieć prawdziwy dialog społeczny, wbrew temu, co zakłada kierownictwo firmy.

„Doceniamy obecność ArcelorMittal na spotkaniu, oczekujemy jednak od nich czegoś więcej. Żądamy, aby podjęli prawdziwy, zorganizowany dialog dotyczący realiów pracowniczych, strategicznych koncepcji dotyczących siły roboczej, zdrowia i bezpieczeństwa oraz przyszłości miejsc pracy.

„W tym celu chcemy i potrzebujemy globalnej struktury z wyraźnym zobowiązaniem ze strony ArcelorMittal. Chcemy czegoś więcej, niż tylko miłych słów, chcemy prawdziwego zaangażowania! Nasza Deklaracja 2020 jest naszą wytyczną, o którą walczymy wszyscy razem,

powiedział asystent sekretarza generalnego IndustriALL Kemal Özkan.

Uczestnicy uczcili chwilą ciszy Jose Quirino Dos Santosa z brazylijskiego związku CNM CUT, koordynatora sieci krajowych związków zawodowych ArcelorMittal w Brazylii.

 

http://www.industriall-union.org